Translate:


Vítejte na blogu o Harry Potterovi - fenoménu, za jehož vznikem stojí anglická spisovatelka Joanne Kathleen Rowling. Najdete zde informace o knihách, filmech, hercích (případně o filmech, ve kterých někteří z herců hráli) a další.

Koleje

24. února 2010 v 11:28 | Kathleen
V Bradavicích jsou čtyři koleje. Každá z nich nese jméno jednoho ze zakladatelů Bradavic; Godrika Nebelvíra, Helgy z Mrzimoru, Roweny z Havraspáru a Salazara Zmijozela.

Každá kolej má svou historii, z každé vyšli velcí kouzelníci, ať už chvalně, či nechvalně známí.
Moudrý klobouk je ten, kdo na začátku roku rozhodne, do jaké koleje založí další a další první ročníky. Samozřejmě, kolej každému přiřazuje podle toho, jaký má talent a povahu.
Vždy před slavnostním zařazováním zazpívá obměněnou "píseň", ve kterých se o jednotlivých kolejích zmiňuje.
Zdá se, že o koleji, do které se studenti dostanou, je do jisté míry "dědičné", protože zdědí jakési "předpoklady" po rodičích (viz rodina Weasleyových), ale i když ne vždy o tom rozhoduje právě toto.
Někdy se stane, že se žák dostane do koleje, kterou si sám vybere, nezávisle na tom, kde studovala celá rodina (viz Sirius Black...)
Každá kolej má své famfrpálové mužstvo, které si vybírá kapitán (ten je vybrán ředitelem koleje), nebo přímo ředitel koleje.
Možná jste si někdy položili otázku: "Jaká kolej je vlastně nejlepší?"
Co jsem zjistila, lidé si prakticky ve většině případů vybírají jen mezi těmi nejznámějšími, Nebelvírem a Zmijozelem. Na otázku "Proč?" je mnoho nejrozsáhlejších odpovědí, zkuste se nad tím zamyslet sami...

Nebelvír (Gryffindor)
Moudrý klobouk před zařazováním prohlašuje: "Možná tě čeká Nebelvír, kde mají chrabré srdce; odvaha, klid a rytířskost jsou u nich ruku v ruce."

Ředitelkou Nebelvíru je Minevra McGonagallová, která svou funkci zdědila po Albusi Brumbálovi.
Kolejními barvami jsou zlatá a rudá. "Kolením pokladem", který zůstal po zakladateli, je "Meč Godrica Nebelvíra".
Co se týče školního a famfrpálového poháru, Nebelvír začal tyto trofeje znovu vyhrávat až po tom, co do školy nastoupili Harry, Ron a Hermiona. Hned první rok jejich školní docházky konečně po bezmála osmi letech vyhrál Školní pohár Nebelvír, kdy Zmijozel předstihl o pouhých deset bodů...
Nebelvírská společenská místnost je ve stejnojmenné věži, vstup do ní chrání portrét Buclaté dámy, která pouští dovnitř pouze ty, kteří znají heslo (první známé heslo je "Caput Draconis", v krátkém období, kdy místo Buclaté dámy vchod strážil portrét Sira Cadogana byla hesla i typu "Otesánek")

Mrzimor (Hufflepuff)
Moudrý klobouk: "Nebo tě čeká Mrzimor: máš jejich mravní sílu, jsou čestní a vždy ochotní přiložit ruku k dílu."

Ředitelkou mrzimorské koleje je Pomona Prýtová, profesorka Bylinkářství.
Kolejními barvami jsou žlutá a černá. "Kolejním pokladem" Mrzimoru je "Šálek Helgy z Mrzimoru".
Mrzimor celkově nebyl nějak výraznou ani významnou kolejí, ale ve čtvrtém díle se právě mrzimorský student, Cedric Diggory, zúčastnil Turnaje Tří kouzelníků.
Mrzimorská společenská místnost je v "přízemí hradu", poblíž kuchyně. Jak se do ní dostat se Harry nedozvěděl, ale vchod by měl být u nějakého z brnění.

Havraspár (Ravenclaw)
Moudrý klobouk: "Či moudrý starý Havraspár, pokud máš bystrou hlavu, tam důvtipní a chápaví vždy najdou čest a slávu."

Ředitelem Havraspáru je Filius Kratiknot, který zároveň vyučuje Kouzelné formule.
Kolejními barvami jsou modrá a bronzová, pokledem této koleje je "Diadém Roweny z Havraspáru" (vypadá jako malá čelenka, tomu, kdo si ho posadí na hlavu, věnuje tento po dobu jeho nošení diadém moudrost).
Do Havraspáru patří například Lenka Láskorádová.
Havraspárská společenská místnost je v Západní věži, vstup do ní stráží klepadlo nad nímž sídlí orel, který tomu, kdo chce vstoupit, položí otázku (jediná známá otázka zní: "Co bylo dřív, Fénix nebo oheň?"). Tento způsob hlídání vchodu společenské místnosti je zároveň jením způsobem způsobem, jakým se žáci mají možnost učit.

Zmijozel (Slytherin)
"Nebo to bude Zmijozel, kde nastane tvá chvíle - ti ničeho se neštítí, by svého došli cíle."

Ředitelem této koleje je Severus Snape, který tuto funkci "zdědil" po Horáciu Křiklanovi (který po svém návratu do Bradavic tuto funkci opět převezme.).
Kolejními barvami jsou zelená a stříbrná; odkazem Salazara Zmijozela je Tajemná komnata, ve které přebývala Bazilišek.
Zmijozelská společenská místnost leží ve sklepení, přesněji pod jezerem, takže je tam stále "zelené světlo". Nejznámější heslo ke vstupu je "Čistá krev".
Ze Zmijozelu vyšli převážně čarodějové, kteří "sešli z cesty", jako lord Voldemort a jeho Smrtijedi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Harry Potter je majetkem J. K. Rowlingové, popř. společnosti Warner Bros.
Veškeré články na tomto blogu jsou chráněny autorským právem, nakopírujte je, prosím, bez souhlasu autora a uvedení zdroje.