Translate:


Vítejte na blogu o Harry Potterovi - fenoménu, za jehož vznikem stojí anglická spisovatelka Joanne Kathleen Rowling. Najdete zde informace o knihách, filmech, hercích (případně o filmech, ve kterých někteří z herců hráli) a další.

Abecední výpis postav A-L

24. února 2010 v 15:33 | Kathleen
Abottová, Hannah
Nevýrazná dívka s blonďatými copy, stejně stará jako Harry Potter. Má na ministerstvu tetu, která se účastnila Harryho disciplinárního řízení. Byla zařazena do Mrzimoru.
Bagshotová, Batylda
Autorka knihy "Dějiny čar a kouzel", žila v Godrikově Dole a znala Potterovi. Výrazněji "se objevuje" až v posledním díle.
Bellová, Katie
V prvních dílech ji poznáváme pouze jako střelkyni Nebelvírského famfrpálového družstva, později se však také připojí k Brumbálově Armádě. V šestém díle jí jev Prasinkách podstrčen prokletý náhrdelník, který měla předat Brumbálovi.
Black, Regulus
Byl mladší bratr Siriuse a jejich matka, paní Blacková, ho vždy měla radši už jen proto, že se dostal do Zmijozelu (narozdíl od Siriuse). Regulus byl také Smrtijedem, ovšem, jak se později ukáže, ne tak docela "oddaným".
Black, Sirius
Poprvé se objevil ve třetím díle - jako onen "Vězeň z Azkabanu". Harry se o něm poprvé dozvídá jako o nebezpečném vrahovi, který údajně prodal jeho rodiče Voldemortovi a zabil jejich přítele, Petra Pettigrewa.
Brousek, Rufus
Bývalý minist kouzel, nastoupil po Popletalovi a neustále se snaží vlichotit se Harrymu do přízně. Před tím, než se stal ministrem, byl vedoucím oddělení bystrozorů.
Brownová, Levandule
Sehraje jednu z "důležitých rolí" v Princi dvojí krve, kdy se bezhlavě zamiluje do Rona a všude ho pronásleduje.
Brumbál, Albus
Celým jménem "Albus Percival Wulfric Brain Brumbál" (v originále Albus Dumbledore) byl zřejmě největším, nejznámějším a nejslavnějším ředitelem Bradavic. O jeho rodině se víc dozvídáme až v sedmém díle.
Brumbál, Aberforth
Prostřední z dětí. Narozdíl od Albuse, který v dětství dával přednost hlavně vzdělání a plánování "kouzelnické nadvlády" spolu s jeho věrným přítelem, Aberforth se staral o mladší sestru Arianu. Později se z něj stal hospodský "U Prasečí Hlavy".
Brumbálová, Ariana
Jako každé dítě s kouzelnickou krví, jako malá projevovala také takové "náhodné kouzlení", bohužel ji při tom jednou přistihli mudlovští kluci, báli se, a tak, když jim nedokázala vysvětlit, jak to dělá, ji zbili, což mělo trvalé následky.
Brumbálová, Kendra
Kendra se se svou dcerou vždy zavírala doma, aby se o ni mohla starat. Po tom, co zavřeli jejho manžela, se i s dětmi odstěhovala do Godrikova Dolu, kde pak zůstala a poznala zde Batyldu, starší a velmi přátelskou čarodějku.
Brumbál, Percival
Otec ředitele Bradavic. Percivala zavřeli do Azkabanu za to, že napadl mudlovské chlapce, když byl ještě Albus malý, a tak po otcově odchodu musel Albus pomáhat více doma a postarat se o svou "nemocnou" sestru.
Carrowová, Alecta
Jedna ze Smrtijedů, kteří v době, kdy měl Harry studovat sedmý ročník, obsadili školu a krutě týrali žáky. Spolu se svým bratrem vyučovali bývalou "Obranu proti černé magii" - po jejich přchodu byl ale tento ředmět přejmenován na "Černou magii"...
Carrow, Amycus
Bratr Alecty, rovněž Smrtijed. Většinou to byl hlavně on, kdo žáky týral. Stejně jako jeho sestra studenty jako by skoro nenáviděl, většinou to však odnšeli "vzbouřenci" jako Neville Longbottom, který se i přes strašné podmínky snažil ve škole udržet ducha "Brumbálovy Armády".
Creevy, Colin
Nastoupil do Bradavic o rok později než Harry. Je z mudlovské rodiny a miluje fotografování. V polovině jeho prvního ročníku se stává jednou z obětí Baziliška, a tak pak zůstává až do konce roku zkamenělý na ošetřovně.
Delacour, Fleur
Fleur se poprvé objevila v Ohnivém Poháru, kdy přijela s Madam Maxime a reprezentovala svou školu, Krásnohůlky, v souboji Tří kouzelníků.
Diggory, Cedric
Cedric byl student Mrzimoru. Jeho přítelkyní byla Cho Chang z Havraspáru. Stejně jako Fleur, i on se souboje o Pohár Tří kouzelníků zúčastnil a dostal se (bohužel) opravdu daleko...
Dippet, Armando
Byl jedním z bradavických ředitelů - předchůdce Albuse Brumbála. Byl ředitelem v době, kdy ještě školu navštěvoval Tom Raddle a byla otevřena Tajemná komnata.
Dobby
Maličký domácí skřítek s očima veklýma jako tenisové míčky. Poprvé se objevuje ve druhém díle, kdy navštíví Harryho v Kvikálkově.
Dolohov, Antonin
Zmizel z Azkabanu s Belatrix při hromadném útěku roku 1996 , do kterého se dostal díky tomu, že zavraždil nesčetně lidí během války, kdy byl Voldemort u moci.
Dóže, Elfias
Objevuje se v sedmém díle, kdy příjde na svatbu Billa a Fleur. Po Brumbálově smrti se horlivě snaží dokázat, že byl Albus "zlatý" člověk, ale Rita Holoubková jako vždy vše zamotá a z Elfiase se v očích kouzelnického světa stal podlý lhář.
Dursley, Dudley
Je Harryho jediný bratranec - co mu přebývá na síle mu chybí na rozumu. Hrozně rád Harryho "šikanoval" spolu se svou bandou. Po páté třídě nastoupil do Smeltingské školy a holí, kterou dostal k uniformě, občas přetáhnul i rodiče.
Dursley, Vernon
Pracuje ve firmě Grunnings, kde vyrábí vrtačky. Je to široký muž s hustým knírkem a prasečíma očkama. Jestli něco nenávidí, tak kouzla a Harryho Pottera.
Dursleyová (Evansová), Petunie
Vysoká paní s nezvykle protáhlým obličejem a dlouhým krkem. Harryho se ujala proto, že jsou jeho jedinými žijícími příbuznými. Možná ho tak nesnáší právě kvůli své mladší sestře, která jakožto čarodějka odešla do Bradavic, kde si našla "toho arogantního Pottera"... Ovšem pro svého vlastního synka by Petunie udělala první-poslení.
Figgová, Arabella
Celým jménem Arabella Doreen Figgová; lépe známá jen jako "Paní Figgová" je Harryho sousedka. Je pouze moták, ale velmi dobře si rozumněla s Brumbálem. Jako malý kluk u ní Harry trávil čas, zatímco Dursleyovi oslavovali Dudleyho narozeniny a podobné události.
Filch, Argus
Je bradavickým "školníkem". Obvykle slídí po hradě a s pomocí jeho milované kočky, paní Norrisové, chytá studenty, kteří se v noci toulají po chodbách. Ve druhém ročníku Harry náhodou zjistí, že je Filch "moták".
Finch-Fletchley, Justin
Student Mrzimoru stejně starý jako Harry. Pochází z mudlovské rodiny, takže když v Tajemné komnatě začne Harry mluvit hadím jazykem, bude ho podezřívat z toho, že je Zmijozelův dědic a chce ho zabít...
Finnigan, Seamus
Pochází ze smíšené rodiny a když se dostal do Bradavic, byl zařazen do Nebelvíru. Nejdřív Harrymu nevěřil ani slovo o tom, že se Voldemort vrátil, ale pak, když už mu nic jiného nezbývalo, musel mu dát za pravdu...
Gauntová, Meropa
Matka lorda Voldemorta. Jelikož byla dědičkou Salazara Zmijozela, bylo pro jejího otce nepřípustné, aby si vzala Toma Raddla - mudlovského chlapce. Později, když byli její otec i bratr v Azkabanu, namíchala lektvar lásky a začala ho Tomu Raddlovi pravidelně podávat a na krátkou chvíli si tak splnila svůj sen.
McGonnagalová, Minerva
Přísně vyhlížející žena, vyučuje Přeměňování. Kromě toho je také zástupkyně ředitele školy a ředitelkou nebelvírské koleje.
Grangerová, Hermiona
Hermiona byla zařazena do Nebelvíru. Je nejchytřejší z Harryho ročníku, ačkoli její rodiče nekouzlí. Má delší hnědé vlasy, tamvé oči.
Griphook
Skřet, který pracuje u Gringottových. Právě on byl tí, kdo poprvé doprovodil Harryho k jeho trezoru. Ale skřet je pořád skřet, takže se od něj nedá očekávat moc "fair play".
Hagrid, Rubeus
Pracuje jako bradavický hajný a šafář, také jistou dobu zastupoval místo učitele Péče o kouzelné tvory. Právě on Harryho přivezl z Godrikova Dolu k jeho tetě a strýci, a také právě on mu o deset let později řekl, že je čaroděj.
Holoubková, Rita
Čarodějka, která psala pro "Denního věštce". Samozřejmě, jako správná "bulvární novinářka" všechny věci překroutila. Mimo to Hermiona ve čtvrtém ročníku zjistila, že Rita je "neregistrovaný zvěromág" - proměňovala se v broučka, aby mohla nepozorovaně odposlouchávat rozhovory.
Changová, Cho
Cho byla Harryho první láska. Byla studentkou Havraspáru a před Harrym chodila s Cedrikem Diggorym.
Karkarov, Igor
Objevil se ve čtvrtém díle, jako ředitel Kruvalu. Také byl jedním ze Smrtijedů.
Kratiknot, Filius
Kratiknot, v originále "Filius Flitwick", je bradavickým profesorem. Vyučuje kouzelné formule, zároveň je také ředitelem havraspárské koleje.
Krátura
V originále "Kreacher". Domácí skřítek, který dlouhá léta sloužil rodině Blacků. Po smrti Siriuse, posledního Blacka, se jeho pánem stal Harry.
Krum, Viktor
Objevuje se v Ohnivém poháru, kdy se v turnaji Tří kouzelníků stal kruvalským šampionem. Později se s ním setkáváme i v Relikviích smrti.
Křiklan, Horácio
Horácio (v originále "Horace Slughorn") se stal v šestém díle učitelem lektvarů. Založil jakýsi "Křikův klub", do kterého zval slavné studenty, nebo studenty, kteří mají významné předky.
Láskorádová, Lenka
V originále "Luna Lovegood" byla ve stejném ročníku jako Ginny. Lenka je zvláštní (ale milá) dívka, která žije "ve vlastním světě", neustále spolužáky zahrnuje informacemi o "škrknách" a pravidelně čte vzhůru nohama časopis "Jinotaj", který vydává její otec.
Láskorád, Xenofilius
Setkáváme se s ním v závěrečném díle. Stejně jako jeho dcera je i on tak trochu "zvláštní" - také vykládá lidem o "chroptalech" a podobných záhadných stvořeních. Jakožto redaktor časopisu "Jinotaj" vždy stál na Harryho straně, později ale nabere kvůli jistým okolnostem opačný směr.
Lestrangeová, Belatrix
Patří mezi nejvěrnější přívržence Pána Zla, neboli Smrtijedy. Zprvu se může zdát jako nedůležitá vedlejší postava, bohužel později zjistíme, jaká je to bezcitná prohnilá osoba...
Loghart, Zlatoslav
V Bradavicích zastával funkci učitele Obrany proti černé magii, kterou převzal po jeho předchůdci prof. Quirellovi. Je autorem mnoha knih jako je"Génius a Ghúlové", nesmírně dbá na svůj vzhled, myslí si, že je "nejdokonalejším člověkem na světě".
Longbottom, Neville
Neville žije u své babičky. Jeho rodiče mučila kletbou "Cruciatus" Belatrix Lestrangeová tak dlouho, dokud nezešíleli (nyní leží U Svatého Munga). Není příliš nadaný, rozhodně má v sobě ale "bojového ducha".
Lupin, Remus
Remus je vlkodlak - když byl dítě, pokousal ho Šedohřbet. Chodil do Bradavic ve stejnou dobu jako James Potter, Sirius Black a Petr Pettigrew - říkali si "Pobertové". Později začal vyučovat Obranu proti černé magii a stal se členem Fénixova řádu.
Lupin, Ted
Je synem Remuse Lupina a Dory Tonksové. Za kmotra mu šel Harry, kterého o to požádal Lupin ihned v den Teddyho narození.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Harry Potter je majetkem J. K. Rowlingové, popř. společnosti Warner Bros.
Veškeré články na tomto blogu jsou chráněny autorským právem, nakopírujte je, prosím, bez souhlasu autora a uvedení zdroje.