Translate:


Vítejte na blogu o Harry Potterovi - fenoménu, za jehož vznikem stojí anglická spisovatelka Joanne Kathleen Rowling. Najdete zde informace o knihách, filmech, hercích (případně o filmech, ve kterých někteří z herců hráli) a další.

Únor 2010

Abecední výpis postav M-Z

24. února 2010 v 15:45 | Kathleen
Macmillan, Ernie
Čistokrevný kouzelník, který byl stejně starý jako Harry. Byl zařazen do Mrzimoru. Ve druhém ročníku byl jeden z těch, kteří Harryho nejvíce obviňovali, že je Zmijozelův dědic.
Macnair, Walden
Smrtijed, který byl po Voldemortově prvním pádě byl odvezen do Azkabanu, uprchl spolu s Belatrix Lestrangeovou a dalšími při hromadném útěku.
Malfoy, Draco
Draco byl zařazen do Zmijozelu a je na to patřičně hrdý; nenávidí nebelvírské a jelikož je z čistokrevné rodiny, opovrhuje dětmi z mudlovských rodin ("Mudlovksými šmejdy"). Nakonec se stejně jako Harry, Ron a Hermiona nevrátí do Bradavic a nedodělá poslední ročník.
Malfoy, Lucius
Je jedním ze Smrtijedů, kteří se vrátili, když je Voldemort povolal potom, co znovu povstal. Lucius byl také v pátém díle na Ministerstvu, aby se zmocnil Věštby, kterou měl Harry odnést.
Malfoy, Scorpius
Tato postava se vyskytuje až v epilogu poslední knihy. Pokud se chcete dozvědět více, počkejte na zveřejnění článku a pak čtěte.
Malfoyová, Narcissa
Jakožto manželka Luciuse je také členka Smrtijedů, ale nepatří do Voldemortova nejužšího nejoddanějšího kruhu, kteří mají znamení zla. Cissa je sestrou Belatrix, přesto se jí v nejmenším nepodobá.
Maxime, Olympa
Do Bradavic přijela také za účelem turnaje Tří kouzelnických škol - je ředitelkou francouzské školy - Krásnohůlek.
McLaggen, Cormac
V šestém díle, kdy byl Harry kapitánem nebelvírského famfrpálového mužstva, šel na konkurz s tím, že se stane novým brankařem. Naštěstí se mu to díky "Hermonině zásahu" zvrtlo. Je to egoista, patřil do "Křikova klubu".
Moody, Alastor
Byl bystrozorem na ministerstvu, později se stal učitelem Obrany proti černé magii. Je na něm vidět, že bohů zažil víc než dost - chybí mu noha, oko a obličej je samý šrám... V podvědomí kouzelnického světa je známý jako "Pošuk Moody".
Nott, Theodor
Je stejně starý jako Harry, byl zařazen do Zmijozelu, má "smíšenou krev".
Ollivander
Výrobce hůlek, který žil v Příčné ulici. Hůlku prodával celým generacím kouzelníků a je považován za nejlepšího výrobce hůlek na světě.
Parkinsonová, Pansy
Stejně stará jako Harry; studentka ze zmijozelské koleje, stala se dívkou Draca Malfoye.
Pastorek, Kingsley
Člen Fénixova řádu, pracuje na ministerstvu, stal se ochráncem mudlovského ministra. Později byl dočasně jmenován do funkce ministra kouzel.
Patilová, Padma
Dvojče Parvati, Moudrý klobouk ji poslal do Havraspáru.
Patilová, Parvati
Narozdíl od své sestry, Parvati byla poslána do Nebelvíru. V pátém ročníku byla jednou ze členů Brumbálovy armády.
Pettigrew, Petr
Byl jedním z Pobertů, později zradil Jamese a Lily - jakožto Strážce tajemství prozradil lordu Voldemortovi místo jejich pobytu. Jelikož je zvěromág, proměnil se v krysu, kterou později zdědil Ron.
Pomfreyová, Poppy
Bradavická ošetřovatelka, dokáže vyléčit téměř cokoli, i zraněnní jako je "ztráta kostí".
Popletal, Kornelius
Ministr kouzel, odmítl příjmout skutečnost, že se lord Voldemort vrátil, čímž ohrozil celé kouzelnické společenství.
Potter, Albus Severus
Tato postava se vyskytuje až v epilogu poslední knihy. Pokud se chcete dozvědět více, počkejte na zveřejnění článku a pak čtěte...
Potter, Harry
Je hlavní postavou všech knih. Dal by se označit jako "chlapec, který ztratil vše, aby potom mohl něco málo získat" - Harry je sirotrek, jeho jediní příbuzní byli strýc, teta a jejich synek, kteří s ním odjakživa zacházeli jak s hadrem, když se konečně objevil jeho kmotr, pobyl s ním jen dva roky, a pak také zemřel... A pořád dokola.
Potter, James
Otec Harryho, studoval v Bradavicích spolu se Siriusem, Remusem a Petrem. Patřil k nejnadanějším žákům a rád používal ke svým vtípkům Snapea...
Potter, James Sirius
Tato postava se vyskytuje až v epilogu poslední knihy. Pokud se chcete dozvědět více, počkejte na zveřejnění článku a pak čtěte...
Potterová, Lily Luna
Tato postava se vyskytuje až v epilogu poslední knihy. Pokud se chcete dozvědět více, počkejte na zveřejnění článku a pak čtěte...
Potterová (Evansová), Lily
Byla čarodějka z mudlovské rodiny; když jí přišel dopis z Bradavic, rodiče na ni byli hrdí, ale její sestra jí od té doby neřekla jinak než "zrůdo". Na škole byl jejím nejlepším přítelem Severus Snape, později si však vzala Jamese Pottera.
Prýtová, Pomona
Profesorka Prýtová, v originále "Pomona Sprout", vyučuje v Bradavicích bylinkářství a je ředitelkou Mrzimorské koleje.
Quirell, Quirinus
V prvním ročníku učil Harryho Obranu proti černé magii. Quirell celý rok skrýval své hrůzné tajemství pod velkým fialovým turbanem - byl totiž "schránkou" pro lorda Voldemorta.
Raddle, Tom
Otec lorda Voldemorta - obyčejný mudla. Voldemortova matka, čarodějka, ho pomocí lektvaru lásky donutila, aby se do ní zamiloval. Když mu však přestala lektvar podávat, opustil ji.
Raddle, Tom/lord Voldemort
Celé původní jméno je "Tom Rojvol Raddle" (v originále "Tom Marvolo Riddle"); vyrostl v mudlovském sirotčinci, když mu bylo 11, přišel za ním Brumbál a oznámil mu, že je čaroděj. Tehdy se vše zvrtlo, ve škole si Tom změnil jméno na "lorda Voldemorta", vypustil baziliška, později zabil mnoho nevinných lidí.
Skrk, Bartemius
Pracoval na ministerstvu, kde vyslíchal vězně a rozhodoval, jestli se vrátí do Azkabanu...
Skrk, Bartemius mladší
Je jedním ze Smrtijedů, ve čtvrtém díle se vydával za "Pošuka" Moodyho a zařídil, aby se Harry dostal první k poháru Tří kouzelníků a přemístil se na hřbitov.
Snape, Severus
Dal by se označit jako "dvojitý agent" - sloužil zároveň pro Voldemorta i Brumbála. V jeho jednání pořád tahal za nitky Brumál (i když se to nezdálo) a také mu poručil, aby to byl on, kdo ho onu osudnou noc zabije.
Šedohřbet, Fernier
Vlkodlak, který slouží Pánovi Zla. Má na svědomí mnoho lidí, kteří se kvůli jeho pokousání staly vlkodlaky.
Thomas, Dean
Harryho spolužák, dříve chodil s Ginny Weasleyovou.
Tonks, Ted
Otec Nymfadory, v sedmém díle měl právě k němu do domu Harry přiletět.
Tonksová, Nymfadora
Spíše známá jako "Dora" nebo jen "Tonksová". Je metemorfág (umí libovolně měnit svou podobu) - obvykle má vlasy barvy žvýkačkově růžové.
Umbridgeová, Dolores
Poprvé se objevila v pátém díle, kdy se stala dalším učitelem Obrany proti černé magii.
Weasley, Arthur
Hlava rodiny Weasleyových. Arthur pracuje na Ministerstvu kouzel v odboru zneužívání mudlovských věcí. Je fascinován vším, co se týká mudlů, ať už to je třeba jen gumová kachnička.
Weasley, Bill
Prvorozený syn. Po škole odešel do Egypta, aby tam pracoval pro Gringottovi. Později se vzal Fleur.
Weasley, Fred
Vysoký, zrzavý, spolu s Georgem vyrábějí různé věci jako "hůlka, která se promění v myš" nebo "dávivé dortíčky".
Weasley, George
Dvojče Freda, dělá prakticky vše stejně jako Fred, neudělali by bez sebe jeden krok. Později si spolu otevřou obchod na Příčné ulici.
Weasleyová, Ginevra
Ginny je o rok mladší než Harry. Je nejmladší z celé Weasleyovic rodiny. Do Harryho byla zamilovaná prakticky "odjakživa". Když byla ve druhém ročníku, zachránil jí Harry z Tajemné komnaty.
Weasley, Hugo
Tato postava se vyskytuje až v epilogu poslední knihy. Pokud se chcete dozvědět více, počkejte na zveřejnění článku a pak čtěte...
Weasley, Charlie
Druhorozený syn, stejně jako všichni Weasleyovi se dostal do Nebelvíru. Byl prefektem a kapitánem famfrpálového mužstva. Po škole odešel do Rumunska, kde se staral o draky.
Weasleyová, Molly
Díky paní Weasleyové se Harry poprvé dostal přepážkou na nástupiště devět a tři čtvrtě. Molly má opravdu velké srdce, tak se o Harryho později starala jako o vlastního syna, posílala mu na Vánoce dárky a o prázdninách ho zvala do Doupěte.
Weasley, Percy
Byl nebelvírským prefektem, později i primusem. Jeho přítelkyní byla prefetka (později také primuska) Penelopa z Havraspáru. Percy se po škole vydal za prací na Ministerstvo kouzel.
Weasley, Ron
Dá se říct, že je to "nejstarší kamarád" Harryho Pottera. Poprvé se potkali na nádraží při procházení přepážkou na nástupiště 93/4 a později ve vlaku se z nich stanou nerozluční přátelé.
Weasleyová, Rose
Tato postava se vyskytuje až v epilogu poslední knihy. Pokud se chcete dozvědět více, počkejte na zveřejnění článku a pak čtěte...
Winky
Domácí skřítka, která pracuje v bradavické kuchyni.
Wood, Oliver
Byl kapitán nebelvírského famfrpálového mužstva, zároveň v něm hrál na postu brankaře a naučil Harryho pravidla famfrpálu.
Yaxley
Smrtijed, velký příznivec lorda Voldemorta.
Zabini, Blaise
Student Zmijozelu, stejně starý jako Harry. Přátelil se s Dracem Malfoyem.

Abecední výpis postav A-L

24. února 2010 v 15:33 | Kathleen
Abottová, Hannah
Nevýrazná dívka s blonďatými copy, stejně stará jako Harry Potter. Má na ministerstvu tetu, která se účastnila Harryho disciplinárního řízení. Byla zařazena do Mrzimoru.
Bagshotová, Batylda
Autorka knihy "Dějiny čar a kouzel", žila v Godrikově Dole a znala Potterovi. Výrazněji "se objevuje" až v posledním díle.
Bellová, Katie
V prvních dílech ji poznáváme pouze jako střelkyni Nebelvírského famfrpálového družstva, později se však také připojí k Brumbálově Armádě. V šestém díle jí jev Prasinkách podstrčen prokletý náhrdelník, který měla předat Brumbálovi.
Black, Regulus
Byl mladší bratr Siriuse a jejich matka, paní Blacková, ho vždy měla radši už jen proto, že se dostal do Zmijozelu (narozdíl od Siriuse). Regulus byl také Smrtijedem, ovšem, jak se později ukáže, ne tak docela "oddaným".
Black, Sirius
Poprvé se objevil ve třetím díle - jako onen "Vězeň z Azkabanu". Harry se o něm poprvé dozvídá jako o nebezpečném vrahovi, který údajně prodal jeho rodiče Voldemortovi a zabil jejich přítele, Petra Pettigrewa.
Brousek, Rufus
Bývalý minist kouzel, nastoupil po Popletalovi a neustále se snaží vlichotit se Harrymu do přízně. Před tím, než se stal ministrem, byl vedoucím oddělení bystrozorů.
Brownová, Levandule
Sehraje jednu z "důležitých rolí" v Princi dvojí krve, kdy se bezhlavě zamiluje do Rona a všude ho pronásleduje.
Brumbál, Albus
Celým jménem "Albus Percival Wulfric Brain Brumbál" (v originále Albus Dumbledore) byl zřejmě největším, nejznámějším a nejslavnějším ředitelem Bradavic. O jeho rodině se víc dozvídáme až v sedmém díle.
Brumbál, Aberforth
Prostřední z dětí. Narozdíl od Albuse, který v dětství dával přednost hlavně vzdělání a plánování "kouzelnické nadvlády" spolu s jeho věrným přítelem, Aberforth se staral o mladší sestru Arianu. Později se z něj stal hospodský "U Prasečí Hlavy".
Brumbálová, Ariana
Jako každé dítě s kouzelnickou krví, jako malá projevovala také takové "náhodné kouzlení", bohužel ji při tom jednou přistihli mudlovští kluci, báli se, a tak, když jim nedokázala vysvětlit, jak to dělá, ji zbili, což mělo trvalé následky.
Brumbálová, Kendra
Kendra se se svou dcerou vždy zavírala doma, aby se o ni mohla starat. Po tom, co zavřeli jejho manžela, se i s dětmi odstěhovala do Godrikova Dolu, kde pak zůstala a poznala zde Batyldu, starší a velmi přátelskou čarodějku.
Brumbál, Percival
Otec ředitele Bradavic. Percivala zavřeli do Azkabanu za to, že napadl mudlovské chlapce, když byl ještě Albus malý, a tak po otcově odchodu musel Albus pomáhat více doma a postarat se o svou "nemocnou" sestru.
Carrowová, Alecta
Jedna ze Smrtijedů, kteří v době, kdy měl Harry studovat sedmý ročník, obsadili školu a krutě týrali žáky. Spolu se svým bratrem vyučovali bývalou "Obranu proti černé magii" - po jejich přchodu byl ale tento ředmět přejmenován na "Černou magii"...
Carrow, Amycus
Bratr Alecty, rovněž Smrtijed. Většinou to byl hlavně on, kdo žáky týral. Stejně jako jeho sestra studenty jako by skoro nenáviděl, většinou to však odnšeli "vzbouřenci" jako Neville Longbottom, který se i přes strašné podmínky snažil ve škole udržet ducha "Brumbálovy Armády".
Creevy, Colin
Nastoupil do Bradavic o rok později než Harry. Je z mudlovské rodiny a miluje fotografování. V polovině jeho prvního ročníku se stává jednou z obětí Baziliška, a tak pak zůstává až do konce roku zkamenělý na ošetřovně.
Delacour, Fleur
Fleur se poprvé objevila v Ohnivém Poháru, kdy přijela s Madam Maxime a reprezentovala svou školu, Krásnohůlky, v souboji Tří kouzelníků.
Diggory, Cedric
Cedric byl student Mrzimoru. Jeho přítelkyní byla Cho Chang z Havraspáru. Stejně jako Fleur, i on se souboje o Pohár Tří kouzelníků zúčastnil a dostal se (bohužel) opravdu daleko...
Dippet, Armando
Byl jedním z bradavických ředitelů - předchůdce Albuse Brumbála. Byl ředitelem v době, kdy ještě školu navštěvoval Tom Raddle a byla otevřena Tajemná komnata.
Dobby
Maličký domácí skřítek s očima veklýma jako tenisové míčky. Poprvé se objevuje ve druhém díle, kdy navštíví Harryho v Kvikálkově.
Dolohov, Antonin
Zmizel z Azkabanu s Belatrix při hromadném útěku roku 1996 , do kterého se dostal díky tomu, že zavraždil nesčetně lidí během války, kdy byl Voldemort u moci.
Dóže, Elfias
Objevuje se v sedmém díle, kdy příjde na svatbu Billa a Fleur. Po Brumbálově smrti se horlivě snaží dokázat, že byl Albus "zlatý" člověk, ale Rita Holoubková jako vždy vše zamotá a z Elfiase se v očích kouzelnického světa stal podlý lhář.
Dursley, Dudley
Je Harryho jediný bratranec - co mu přebývá na síle mu chybí na rozumu. Hrozně rád Harryho "šikanoval" spolu se svou bandou. Po páté třídě nastoupil do Smeltingské školy a holí, kterou dostal k uniformě, občas přetáhnul i rodiče.
Dursley, Vernon
Pracuje ve firmě Grunnings, kde vyrábí vrtačky. Je to široký muž s hustým knírkem a prasečíma očkama. Jestli něco nenávidí, tak kouzla a Harryho Pottera.
Dursleyová (Evansová), Petunie
Vysoká paní s nezvykle protáhlým obličejem a dlouhým krkem. Harryho se ujala proto, že jsou jeho jedinými žijícími příbuznými. Možná ho tak nesnáší právě kvůli své mladší sestře, která jakožto čarodějka odešla do Bradavic, kde si našla "toho arogantního Pottera"... Ovšem pro svého vlastního synka by Petunie udělala první-poslení.
Figgová, Arabella
Celým jménem Arabella Doreen Figgová; lépe známá jen jako "Paní Figgová" je Harryho sousedka. Je pouze moták, ale velmi dobře si rozumněla s Brumbálem. Jako malý kluk u ní Harry trávil čas, zatímco Dursleyovi oslavovali Dudleyho narozeniny a podobné události.
Filch, Argus
Je bradavickým "školníkem". Obvykle slídí po hradě a s pomocí jeho milované kočky, paní Norrisové, chytá studenty, kteří se v noci toulají po chodbách. Ve druhém ročníku Harry náhodou zjistí, že je Filch "moták".
Finch-Fletchley, Justin
Student Mrzimoru stejně starý jako Harry. Pochází z mudlovské rodiny, takže když v Tajemné komnatě začne Harry mluvit hadím jazykem, bude ho podezřívat z toho, že je Zmijozelův dědic a chce ho zabít...
Finnigan, Seamus
Pochází ze smíšené rodiny a když se dostal do Bradavic, byl zařazen do Nebelvíru. Nejdřív Harrymu nevěřil ani slovo o tom, že se Voldemort vrátil, ale pak, když už mu nic jiného nezbývalo, musel mu dát za pravdu...
Gauntová, Meropa
Matka lorda Voldemorta. Jelikož byla dědičkou Salazara Zmijozela, bylo pro jejího otce nepřípustné, aby si vzala Toma Raddla - mudlovského chlapce. Později, když byli její otec i bratr v Azkabanu, namíchala lektvar lásky a začala ho Tomu Raddlovi pravidelně podávat a na krátkou chvíli si tak splnila svůj sen.
McGonnagalová, Minerva
Přísně vyhlížející žena, vyučuje Přeměňování. Kromě toho je také zástupkyně ředitele školy a ředitelkou nebelvírské koleje.
Grangerová, Hermiona
Hermiona byla zařazena do Nebelvíru. Je nejchytřejší z Harryho ročníku, ačkoli její rodiče nekouzlí. Má delší hnědé vlasy, tamvé oči.
Griphook
Skřet, který pracuje u Gringottových. Právě on byl tí, kdo poprvé doprovodil Harryho k jeho trezoru. Ale skřet je pořád skřet, takže se od něj nedá očekávat moc "fair play".
Hagrid, Rubeus
Pracuje jako bradavický hajný a šafář, také jistou dobu zastupoval místo učitele Péče o kouzelné tvory. Právě on Harryho přivezl z Godrikova Dolu k jeho tetě a strýci, a také právě on mu o deset let později řekl, že je čaroděj.
Holoubková, Rita
Čarodějka, která psala pro "Denního věštce". Samozřejmě, jako správná "bulvární novinářka" všechny věci překroutila. Mimo to Hermiona ve čtvrtém ročníku zjistila, že Rita je "neregistrovaný zvěromág" - proměňovala se v broučka, aby mohla nepozorovaně odposlouchávat rozhovory.
Changová, Cho
Cho byla Harryho první láska. Byla studentkou Havraspáru a před Harrym chodila s Cedrikem Diggorym.
Karkarov, Igor
Objevil se ve čtvrtém díle, jako ředitel Kruvalu. Také byl jedním ze Smrtijedů.
Kratiknot, Filius
Kratiknot, v originále "Filius Flitwick", je bradavickým profesorem. Vyučuje kouzelné formule, zároveň je také ředitelem havraspárské koleje.
Krátura
V originále "Kreacher". Domácí skřítek, který dlouhá léta sloužil rodině Blacků. Po smrti Siriuse, posledního Blacka, se jeho pánem stal Harry.
Krum, Viktor
Objevuje se v Ohnivém poháru, kdy se v turnaji Tří kouzelníků stal kruvalským šampionem. Později se s ním setkáváme i v Relikviích smrti.
Křiklan, Horácio
Horácio (v originále "Horace Slughorn") se stal v šestém díle učitelem lektvarů. Založil jakýsi "Křikův klub", do kterého zval slavné studenty, nebo studenty, kteří mají významné předky.
Láskorádová, Lenka
V originále "Luna Lovegood" byla ve stejném ročníku jako Ginny. Lenka je zvláštní (ale milá) dívka, která žije "ve vlastním světě", neustále spolužáky zahrnuje informacemi o "škrknách" a pravidelně čte vzhůru nohama časopis "Jinotaj", který vydává její otec.
Láskorád, Xenofilius
Setkáváme se s ním v závěrečném díle. Stejně jako jeho dcera je i on tak trochu "zvláštní" - také vykládá lidem o "chroptalech" a podobných záhadných stvořeních. Jakožto redaktor časopisu "Jinotaj" vždy stál na Harryho straně, později ale nabere kvůli jistým okolnostem opačný směr.
Lestrangeová, Belatrix
Patří mezi nejvěrnější přívržence Pána Zla, neboli Smrtijedy. Zprvu se může zdát jako nedůležitá vedlejší postava, bohužel později zjistíme, jaká je to bezcitná prohnilá osoba...
Loghart, Zlatoslav
V Bradavicích zastával funkci učitele Obrany proti černé magii, kterou převzal po jeho předchůdci prof. Quirellovi. Je autorem mnoha knih jako je"Génius a Ghúlové", nesmírně dbá na svůj vzhled, myslí si, že je "nejdokonalejším člověkem na světě".
Longbottom, Neville
Neville žije u své babičky. Jeho rodiče mučila kletbou "Cruciatus" Belatrix Lestrangeová tak dlouho, dokud nezešíleli (nyní leží U Svatého Munga). Není příliš nadaný, rozhodně má v sobě ale "bojového ducha".
Lupin, Remus
Remus je vlkodlak - když byl dítě, pokousal ho Šedohřbet. Chodil do Bradavic ve stejnou dobu jako James Potter, Sirius Black a Petr Pettigrew - říkali si "Pobertové". Později začal vyučovat Obranu proti černé magii a stal se členem Fénixova řádu.
Lupin, Ted
Je synem Remuse Lupina a Dory Tonksové. Za kmotra mu šel Harry, kterého o to požádal Lupin ihned v den Teddyho narození.

Koleje

24. února 2010 v 11:28 | Kathleen
V Bradavicích jsou čtyři koleje. Každá z nich nese jméno jednoho ze zakladatelů Bradavic; Godrika Nebelvíra, Helgy z Mrzimoru, Roweny z Havraspáru a Salazara Zmijozela.

Každá kolej má svou historii, z každé vyšli velcí kouzelníci, ať už chvalně, či nechvalně známí.
Moudrý klobouk je ten, kdo na začátku roku rozhodne, do jaké koleje založí další a další první ročníky. Samozřejmě, kolej každému přiřazuje podle toho, jaký má talent a povahu.
Vždy před slavnostním zařazováním zazpívá obměněnou "píseň", ve kterých se o jednotlivých kolejích zmiňuje.
Zdá se, že o koleji, do které se studenti dostanou, je do jisté míry "dědičné", protože zdědí jakési "předpoklady" po rodičích (viz rodina Weasleyových), ale i když ne vždy o tom rozhoduje právě toto.
Někdy se stane, že se žák dostane do koleje, kterou si sám vybere, nezávisle na tom, kde studovala celá rodina (viz Sirius Black...)
Každá kolej má své famfrpálové mužstvo, které si vybírá kapitán (ten je vybrán ředitelem koleje), nebo přímo ředitel koleje.
Možná jste si někdy položili otázku: "Jaká kolej je vlastně nejlepší?"
Co jsem zjistila, lidé si prakticky ve většině případů vybírají jen mezi těmi nejznámějšími, Nebelvírem a Zmijozelem. Na otázku "Proč?" je mnoho nejrozsáhlejších odpovědí, zkuste se nad tím zamyslet sami...

Nebelvír (Gryffindor)
Moudrý klobouk před zařazováním prohlašuje: "Možná tě čeká Nebelvír, kde mají chrabré srdce; odvaha, klid a rytířskost jsou u nich ruku v ruce."

Ředitelkou Nebelvíru je Minevra McGonagallová, která svou funkci zdědila po Albusi Brumbálovi.
Kolejními barvami jsou zlatá a rudá. "Kolením pokladem", který zůstal po zakladateli, je "Meč Godrica Nebelvíra".
Co se týče školního a famfrpálového poháru, Nebelvír začal tyto trofeje znovu vyhrávat až po tom, co do školy nastoupili Harry, Ron a Hermiona. Hned první rok jejich školní docházky konečně po bezmála osmi letech vyhrál Školní pohár Nebelvír, kdy Zmijozel předstihl o pouhých deset bodů...
Nebelvírská společenská místnost je ve stejnojmenné věži, vstup do ní chrání portrét Buclaté dámy, která pouští dovnitř pouze ty, kteří znají heslo (první známé heslo je "Caput Draconis", v krátkém období, kdy místo Buclaté dámy vchod strážil portrét Sira Cadogana byla hesla i typu "Otesánek")

Mrzimor (Hufflepuff)
Moudrý klobouk: "Nebo tě čeká Mrzimor: máš jejich mravní sílu, jsou čestní a vždy ochotní přiložit ruku k dílu."

Ředitelkou mrzimorské koleje je Pomona Prýtová, profesorka Bylinkářství.
Kolejními barvami jsou žlutá a černá. "Kolejním pokladem" Mrzimoru je "Šálek Helgy z Mrzimoru".
Mrzimor celkově nebyl nějak výraznou ani významnou kolejí, ale ve čtvrtém díle se právě mrzimorský student, Cedric Diggory, zúčastnil Turnaje Tří kouzelníků.
Mrzimorská společenská místnost je v "přízemí hradu", poblíž kuchyně. Jak se do ní dostat se Harry nedozvěděl, ale vchod by měl být u nějakého z brnění.

Havraspár (Ravenclaw)
Moudrý klobouk: "Či moudrý starý Havraspár, pokud máš bystrou hlavu, tam důvtipní a chápaví vždy najdou čest a slávu."

Ředitelem Havraspáru je Filius Kratiknot, který zároveň vyučuje Kouzelné formule.
Kolejními barvami jsou modrá a bronzová, pokledem této koleje je "Diadém Roweny z Havraspáru" (vypadá jako malá čelenka, tomu, kdo si ho posadí na hlavu, věnuje tento po dobu jeho nošení diadém moudrost).
Do Havraspáru patří například Lenka Láskorádová.
Havraspárská společenská místnost je v Západní věži, vstup do ní stráží klepadlo nad nímž sídlí orel, který tomu, kdo chce vstoupit, položí otázku (jediná známá otázka zní: "Co bylo dřív, Fénix nebo oheň?"). Tento způsob hlídání vchodu společenské místnosti je zároveň jením způsobem způsobem, jakým se žáci mají možnost učit.

Zmijozel (Slytherin)
"Nebo to bude Zmijozel, kde nastane tvá chvíle - ti ničeho se neštítí, by svého došli cíle."

Ředitelem této koleje je Severus Snape, který tuto funkci "zdědil" po Horáciu Křiklanovi (který po svém návratu do Bradavic tuto funkci opět převezme.).
Kolejními barvami jsou zelená a stříbrná; odkazem Salazara Zmijozela je Tajemná komnata, ve které přebývala Bazilišek.
Zmijozelská společenská místnost leží ve sklepení, přesněji pod jezerem, takže je tam stále "zelené světlo". Nejznámější heslo ke vstupu je "Čistá krev".
Ze Zmijozelu vyšli převážně čarodějové, kteří "sešli z cesty", jako lord Voldemort a jeho Smrtijedi.

Bradavice

24. února 2010 v 11:08 | Kathleen
Bradavice, v originále "Hogwarts", jsou údajně nejlepší škola čar a kouzel na světě.

Tuto školu vystudovali největší kouzelníci a čarodějky, jaké kdy svět poznal - například Albus Brumbál, nebo nechvalně známý Lord Voldemort.

Poté, co se studenti vlakem z nástupiště devět a tři čtvrtě dostanou na nádraží v Prasinkách (přilehlé vesnice u Bradavic), přesunou se právě na hrad, kde pobývají prakticky celý rok, kromě Vánočních a letních prázdnin, kdy mají možnost odjet ke svým rodinám.
Hrad má nesčetně věží a věžiček, jako jsou Nebelvírská a Astronomická věž; síní a učeben...
Pozemky přilehlé k Hradu jsou velmi rozlehlé. Počínaje Famfrpálovým hřiště, přes skleníky, po Hagridův srub. Ale i ty někde končí. Do Zapovězeného lesa se kromě některých učitelů žádní studenti (samozřejmě, s vyjímkou Harryho a Rona) jen tak neodváží, protože právě tam žijí ty nejrůznější stvůry jako jsou Vlkodlaci, obří pavouci, nebo někteří kentauři...

V erbu bradavic stojí: "Draco dormiens nunquam titillandus", což znamená "Nikdy nelechtej spícího draka". Joanne Rowlingová to zřejmě "převzala" z anglického přísloví "Neruš spícího psa", v češtině by to odpovídalo zhruba něčemu jako "nepřilévej oleje do ohně" "nehas, co tě nepálí"...


Bradavická hymna
.......................Originální verze
.......................Hogwarts, Hogwarts, Hoggy-Warty, Hogwarts,
.......................Teach us something, please,
.......................Whether we be old and bald
.......................Or young with scabby knees,
.......................Our heads could do with filling
.......................With some interesting stuff,
.......................For now they're bare and full of air,
.......................Dead flies and bits of fluff,
.......................So teach us things worth knowing,
.......................Bring back what we've forgot,
.......................Just do your best, we'll do the rest,
.......................And learn until our brains all rot.
Česká verze
Bradavice, Brada, Bradavice,
každý z nás chce vědět víc, než ví,
ať jsme ještě hloupí jelimánci,
nebo nám už vlasy šediví.
Našim hlavám může jenom prospět,
když se tady něco naučí,
teď je v nich vzduch a spousta much,
prachu a starých pavučin.
Učte nás všecko, co za to stojí
a co leckdo z nás už zapomněl,
pomozte nám a každý sám
zvládne víc, než by vůbec měl.


Azkaban

24. února 2010 v 10:54 | Kathleen
Vězení pro čaroděje, leží na odlehlém ostrově v moři.
Jsou v něm zavřeni hlavně Smrtijedi, ale bohužel i nevinní lidé.

Toto vězení stráží Mozkomorové, kteří z vězňů vysávají všechno štěstí i naději, až se z toho většina z nich zblázní.
Sirius Black ale z Azkabanu unikl - Mozkomorové z něj sice vysávali štěstí, ale jeho údajně drželo u zdravého rozumu vědomí, že je nevinný.

Ale ani ty "nejodpornější stvoření na světě" nikdy neuhlídají všechno - v roce 1996 (v době, kdy se odehrává pátý díl) se uskutečnil hromadný útěk Smrtijedů.
To, že jsou pod nadvládou ministerstva, je ale dvousečná zbraň. Když se totiž k moci dostali zastánci Pána zla, poštvali Mozkomory jako "strážné" do školy atp...

Smrtijedi

23. února 2010 v 10:40 | Kathleen
Smrtijedi - v originále "Death Eaters", čili "Pojídači smrti", jsou nejbližší stoupenci Pána Zla - Lorda
Voldemorta. Na levám předloktí mají Znanení zla (v originále "Dark Mark" doslovně "Temné znamení"), pomocí kterého je Voldemort svolává a naopak oni mohou přivolat svého pána.

Smrtijedy tvoří jak věrní sluhové, jako je Belatrix Lestrangeová, tak ti, kteří se na stranu tena přidali pouze ze strachu ze smrti (velmi dobrým příkladem je například Peter Petigrew alias "Červíček"), ačkoli je paradoxně Voldemort neváhá zavraždit stejně jako "stoupence a ochránce Harryho Pottera".
Pro "sluhy zla" jsou kletby, které se nepromíjejí, na denním pořádku, takže Cruciatus, Imperius či kletbu Avada Kedavra jejich hůlky vyslaly nesčetněkrát...

Po Voldemortově pádu se většina Smrtijedů začala vracet na "stranu
dobra"; své služby Voldemortovi odůvodňovali tím, že byli ovládáni kletbou Imperius. Jen minimum z nich zůstali svému pánovi věrní a po jeho zmizení jej nepřestávali hledat.

Chcete přidat své stránky do výstavky?

23. února 2010 v 10:21 | Kathleen
...Aneb oblíbené stránky.
Říkala jsem si, že možností, jak "zapsat" své oblíbené stránky do blogu, je mnoho. Takže mě napadlo to na těchto stránkách zapisovat trochu tematicky ^^

Pamatujete se na Harryho Pottera a Prince dvojí krve, kde měl profesor Křiklan (Slughorn) svou vlastní "výstavku důležitých osobností"? Napadlo mě zrealizovat něco takového i v internetové podobě.

Pokud se tedy chcete stát jednou z oblíbených stránek (ano, pořád tady okecávám termín "spřátelené blogy" ^^), jednoduše stačí vyrobit si "klikací ikonku", která bude reprezentovat vaše stránky, a "přilípnout" přes ní jeden z následujících rámečků:

Pokud si vyberete 1., nebo 2. rámeček, udělejte ikonku o velikosti 110x129 pixelů, pokud 3., nebo 4., bude mít ikonka 129x110 pixelů.
Dbejte na to, že čím bude ikonka "kvalitnější", tím víc zaujme.

Pozor! Blog "spřáteluji" pouze se stránkami o Harrym Potterovi (nemusí být jen o HP, například i o jiném filmu, ale aby o tom na vašem blogu nebyla "jedna rubruka atualizovaná jednou za měsíc") nebo o jakémkoli herci z filmu, či o autorce knih.

Ikonku mi potom pošlete na e-mail KathleenPotter@seznam.cz; s předmětem "Výstavka". ^^
Harry Potter je majetkem J. K. Rowlingové, popř. společnosti Warner Bros.
Veškeré články na tomto blogu jsou chráněny autorským právem, nakopírujte je, prosím, bez souhlasu autora a uvedení zdroje.